İmplant tedavisi; çiğneme fonksiyonları, dayanıklılık ve estetik görünüm gibi açılardan doğal diş formuna en yakın sonucu verir. Doğuştan ya da kalıtımsal sebepler, travma ya da diş çürüklerine bağlı meydana gelen diş eksiklerinin tedavisi için kullanılan implant diş, 30-35 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Diş eksikliği olan hastalar tarafından tercih edilen diş implantı yaptırmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de fiyatlardır. Diş implant fiyatları nasıl belirlenir? Diş implant tedavisinde ücretlendirme hangi kıstaslara göre yapılır?
İmplant tedavisi fiyatları için Türkiye Dişhekimleri Birliği tarafından belirlenen fiyat tarifesi baz alınır. İzmir implant fiyatları TDB’nin 2020 fiyat tarifesine ek olarak yapılacak diğer tedaviler doğrultusunda belirlenir. İmplant fiyatları belirlenirken baz alınan kıstaslar şöyledir:
İmplant uygulayacak hekimin bu alandaki başarısı ve tecrübesi,
İmplant markasının kemik ile uyumu,
İmplant üreticisinin fiyat politikası ile implantın kalitesi,
Ağız ve diş sağlığı kliniğinin fiyat politikası
Eksik diş tedavisinde, her hastanın ihtiyaçları farklıdır. Dolayısıyla implant diş fiyatları, hastaya uygulanacak tedaviler doğrultusunda belirlenir. TDB tarafından belirlenen KDV dahil fiyata, implant malzemeleri dahil değildir. Hastanın klinik muayenesi, uygulanacak ek tedaviler, implant malzemesinin ücreti gibi kıstaslara bağlı olarak implant tedavisinin fiyatı belirlenir. Bu nedenle tek diş için ya da komple implant tedavisi için sabit bir fiyat belirlemek mümkün değildir.
İmplant Fiyatlarında Nelere Dikkat Edilmeli?
İmplant tedavisi, tek aşamada tamamlanan bir diş tedavisi olmadığı gibi, tedavi kapsamında hastanın düzenli klinik muayeneleri önem arz eder. İmplant diş uygulamasında, implant vidası çene kemiğine yerleştirildikten sonra, 2-3 ay zaman geçmesi beklenir. Bu sürede implantın vücut ile uyumu kontrol edilir. Daha sonra implant üstüne protez diş yerleştirilir. Tedavi bu süre zarfında tamamlansa da, implant dişin sorunsuz bir şekilde kullanımı için düzenli olarak hekim kontrolünden geçilmesi gerekir. Diş kliniklerinde implant sonrasındaki kontroller ücretsiz yapılabildiği gibi, ücrete tabii de olabilir. Bu nedenle implant tedavisi fiyatlarında bu farklılığa dikkat edilmesi önem arz eder. Eksik diş tedavisi gören hastaların implant diş takıldıktan sonra düzenli olarak kontrollerini yapabilmeleri, implant dişin uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi açısından önem arz eder.