İmplant fiyatları belirlenirken Türkiye Dişhekimleri Birliğinin fiyat tarifesi baz alındığı gibi; hastaya uygulanacak implant sayısı ile hastanın ağız ve diş sağlığına bağlı olarak gerekli olan ek tedaviler baz alınır. Bir tedaviler bütünü olan implant diş, iki aşamadan oluşur ve ilk aşamada yapay diş kökü yerleştirilirken; ikinci aşamada implant kökün üstüne diş takılır.
İmplant tedavisi fiyatları için Türkiye Dişhekimleri Birliği (TDB) her yıl şehirlere göre bir fiyat listesi açıklar. Bu fiyat listesine tedavide kullanılan malzemeler dahil edilmez. TDB tarafından 2020 yılı için belirlenen İzmir implant fiyatları listesi şu şekildedir:
Kemik İçi İmplant (Blade Tek İmplant Ücreti Hariç): 2.485,00 TL
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç): 2.070,00 TL
İmplant Destekli Hareketli Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene): 3.035,00 TL
Supperiostal İmplant (İmplant Ücreti Hariç): 2.170,00 TL
Buna ek olarak dişhekimi muayenesi 110 TL ve uzman dişhekimi muayenesi 130 TL’dir. Dolayısıyla implant diş için belirlenen fiyatlar yalnızca implant tedavisini kapsar. Hastanın çene bölgesindeki kemik yoğunluğuna bağlı olarak uygulanması gereken ek tedaviler ya da diş röntgeni ile detaylı klinik muayene gibi implant tedavisinde yer alan aşamalar fiyatlandırmaya dahil değildir.
İmplant Fiyatları Nasıl Belirlenir?
İmplant fiyatlarında baz alınan bir resmi liste olmakla birlikte, her hasta eşsiz olduğundan, uygulanacak tedaviler de farklıdır. Bununla birlikte hastaya kaç implant diş yapılacağı, implant dişin yapılacağı bölgenin zorluğu ve dişhekiminin bu alandaki uzmanlığı da fiyatları etkiler. İmplant diş malzemeleri de tedavi fiyatlarına doğrudan etki eder. Kullanılacak implant dişin markası bu açıdan önemlidir. Hasta için hangi implantın kullanılacağına diş hekimin önerileri doğrultusunda karar verilmelidir. Son yıllarda Türkiye’de de implant diş üretimi yapıldığından, tedavi maliyetleri düşmeye başlamıştır.
Sağlıklı bir ağız ve diş yapısı, çiğneme fonksiyonlarının güçlendirilmesi ve çene kemiğinin zarar görmesinin engellenmesi açısından implant tedavisi oldukça önemlidir. İmplant diş tedavisinde uzun yıllardan beri çalışmakta olan ve bu alanda uzmanlaşmış hekimlere danışmak; tedavi sürecinde ve sonrasında karşılaşabileceğiniz sorunların önüne geçecektir.